X
تبلیغات
رایتل

بادرود-پایتخت تاریخی فلات مرکزی

بادرود- چهارمین مهد گردشگری مذهبی ایران

انار بادرود ومیهمانان ناخوانده

سخنان دکتر باغبانیان را جدی بگیرید.

مهر بادرود:

از سال 1386 که در یک اتفاق نادر بارش برف به مدت 1 ماه از 17 دی تا اواسط بهمن همان سال دمای بادرود را تا منفی 18 کشاند وبه تبع آن مرگ یک میلیون درخت انار را در پی داشت تا امسال که 6 سال میگذرد انار بادرود دیگر رنگ وروی انار پیشین را بخود نگرفت. عده ای این واقعه را خوشایند دانستند وگفتند با این اتفاق تمام باغات انار بادرود یک دست واصلاح می شوند . تعداد زیادی از باغداران به برش ساقه درخت دل خوش کردند وامیدوار به ریشه درخت قدیمی وعده ای دیگر درختان کهن یخ زده را از ریشه به در آوردند ودرختان جدید را جایگزین آن کردند. در این بین نقش جهاد کشاورزی شاید آن گونه که باید می بود نبود تا مشاوره قدری از خود نشان دهد وکشاورزان سنتی را راهنمائی کند تا بدانند حالا که بالجبار راهی جدید در پیش دارند چگونه برخورد کنند. این اتفاق در ساوه افتاد . همه کارشناسان کشاورزی بسیج شده وبداد کشاورزان رسیدند واکنون انار ساوه یک دست ،زیبا وباکیفیت وارد بازار شده اند.

در بادرود ما که جزء یکی از مناطق مهم پنج گانه انار خیز کشور است در طول 6 ساله گذشته آماج بیشترین دستخوشها گردیده است . یک سال باغات مملو از گل انار شدند و آنان که جان به در بردند وانار شدند با وزن سنگینشان ساقه های ترد انار را شکستند.

سال دگر ننه سرما باز به سراغ باغات آمد وبادرود بدون انار ماند. سال بعد آفتاب سوزان کویری پوست سرخ گون انار را سوزاند.وامسال هم کرم گلوگاه بدون هیچ تعارفی وبا کمال پرروئی به انار بادرود تاخت وانار این شهر آماج هجوم این میهمان ناخوانده شد.


در گشایش هفتمین جشنواره انار بادرود حرفهای طنز گونه دکتر باغبانیان نماینده پیشین مردم را ای کاش حداقل مدیر کل جهادکشاورزی استان که در جلسه حضور داشت جدی میگرفت.

دکتر که این بار بنا به نقل خودش در کسوت یک باغدار انار ظاهر شده بود نه بعنوان وکیل مردم،سخنانش را چنین آغاز کرد:

آقای مدیر کل جهادکشاورزی ودوستانی که از وزارتخانه تشریف آورده اید.فرض کنید داخل خانه یا اداره خود نشسته اید ویکی بدون هماهنگی گستاخانه وارد محل کار یا زندگی شما شود بیاید روی میز ومبل شما بنشیند وبعد از مدتی تمام زندگی شما را مختل سازد شما چه حالی بهتان دست می دهد.

در ادامه: متعجبیم از اینکه شماکه یک جاده خاکی را زاینده رود،یک پل را 33 پل،20 ستون را چهل ستون ویک شهر را نصف جهان میکنید آیا حریف کرم کوچک گلوگاه انار نمی شوید؟؟

گرچه عده ای به این حرف بدیده طنز نگاه کردند اما آنچه از گفتمان این عزیز برداشت می شود درد دلهای هزاران کشاورز بادرودی است که بخش عمده ای از محصولاتش هدف این آفت انار سوز قرار گرفته. امسال که انار بادرود بعد از فاجعه 86 از لحاظ کمی بهبود نسبی را دارا شده ولی با تأسف از لحاظ کیفی دچار این معضل گردیده که ارزنده است تدبیری بخردانه اندیشیده شود تا سال دگر هم همین معضل گریبانگیر باغداران زحمتکش نگردد

 

[ پنج‌شنبه 9 آبان‌ماه سال 1392 ] [ 09:38 ق.ظ ] [ بادرودی ] [ 6 نظر | چاپ ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه