X
تبلیغات
رایتل

بادرود-پایتخت تاریخی فلات مرکزی

بادرود- چهارمین مهد گردشگری مذهبی ایران

بازنگری درمراسم ترحیم

باتأسف طی چند روز اخیر تعدادی از همشهریان گرامیمان به علت عارضه های مختلف نظیر کهولت سن، سکته مغزی،سرطان ویا تصادف جهان را بدرود گفتند . گرچه مرگ ومیر همیشه دست خداست وانسان درجلوگیری از آن عاجز است اما نکاتی را پیرامون حواشی مراسم ترحیم یادآوری میگردم.

1-هنگام تسلیت گوئی عده ای در ابراز تسلیت می گویند«غم آخردون بو..» و یا «مصیبت آخردون بو »(مصیبت آخرتون باشه). اگر به متن این جمله دقت کنیم متوجه می شویم که نه تنها جمله ی  دعائی برای تسکین بازماندگان نمی باشد بلکه به گونه ای نفرین است. زیرا مرگ همیشه در کمین انسانهاست وبی شک پیران وکهنسالان بیشتر در معرض مرگ قرار دارند پس در شرح این جمله میتوان چنین استنباط کردکه این مصیبت آخر تو باشد ودیگر نباشید تا غم ببینید، پس بهتر است به جای آن بگوئیم خدا بیامرزدش- تسلیت میگیم-خدا رحمتش کند- مارادرغم خود شریک بدانید-خدا بهتون صبر بده  و جملاتی از این دست....


http://badroodi.persiangig.com/1%DA%A9%D9%81%D8%B4.jpg

2- برای ورود به مجالس ترحیم در حسینیه ها ومساجد معمولأ پلاستیک یا کیسه های مخصوصی برای حمل کفشها پیش بینی شده است . کفشهائی که معمولأ با قیمت گزافی خریداری شده اند آیا سزاوار است زیر کفشهای دیگر له شوند وبرای یافتن آن باید مدتها وقت صرف شود دست آخر هم شاید با کفشهای مشابه اشتباه گرفته شود. پس پیشنهاد میشود نخست مسئولین تکایا وحسینیه ها فکری برای تهیه کفش کن نمایند . دوم اینکه حتی المقدور برای ورود به چنین اماکنی از کیسه های مخصوص حمل کفش استفاده کنید.

3-درمراسم ترحیم بادرود ما بیشتر مرسوم است(اخیرأ بیشتر باب شده است) که اسامی مسئولین ادارات وارگانها توسط مداح ،سخنران یا مجری مراسم اعلام می شود، پرسش ما این است که آیا ارزش ومقام پیرمرد قد خمیده ای که با عشق تمام در هوای سرد زمستانی یا گرم تابستانی کمتر از آن مقام مسئولی است که امروز هست وشاید فردا در پشت میز ریاستش نباشد؟؟

فراموش نکنیم هرکس به این گونه مراسم می آید برای اعلام کردن اسمش نمی آید بلکه برای عرض ارادت به مرحوم  و تسلی خاطر بازماندگان می آیند وبس، پس شایسته است از اعلام اسامی متعدد مسئولین منطقه پرهیز کنیم تا وقت مفید مردم شریف این گونه هدر نرود.4- معمولأ مراسم ترحیم به چند بخش قرأت قرآن- مداحی وسخنرانی تقسیم شده ودر بین آن نیز مجری فرصتهائی برای فی مابین برنامه در نظر میگیرد . شایسته است برای ترک مراسم ترحیم از فرصتهای بین برنامه ای استفاده شود ودر حین مداحی یا سخنرانی مجلس را ترک نکنیم تا نظم مجلس برهم نریزد.


[ سه‌شنبه 5 آذر‌ماه سال 1392 ] [ 09:22 ق.ظ ] [ بادرودی ] [ 16 نظر | چاپ ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه